Festiwal Młodych Talentów 2017

Ogólnopolski Festiwal Młodych Talentów zainicjowany został w 2007 r. Od 2012 r. organizatorem festiwalu jest miejska instytucja kultury – Szczecińska Agencja Artystyczna. Festiwal odwołuje się do bogatych tradycji szczecińskich Festiwali Młodych Talentów z lat 60-tych, które zaowocowały karierami największych gwiazd polskiej estrady. Obecnie jest jednym z najważniejszych niezależnych konkursów muzycznych w kraju.

Poznaj historię pierwszych edycji Festiwalu Młodych Talentów z 1962 i 1963 r. [.PDF] 

Celem festiwalu jest promocja młodych wykonawców stawiających pierwsze kroki w branży muzycznej, oraz prezentacja inspirujących zjawisk i produkcji na polskiej scenie muzycznej. Festiwal eksponuje to, co ciekawe na polskiej scenie muzycznej, i to, co umyka obowiązującym trendom. Szczecin jest miastem nowej energii muzycznych spotkań.

Konkurs realizowany w ramach festiwalu ma za zadanie spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonić najciekawszych artystów. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pozwalającą na zainwestowanie w rozwój swojej kariery. Konkurs otwarty jest na rozmaite gatunki muzyczne. Przymiotnik „młody” w nazwie festiwalu oznacza świeże i nieszablonowe podejście do muzyki. Wyróżnikiem zwycięzców ma być ich przebojowość. Przez 7. dotychczasowych edycji do festiwalowego konkursu zgłosiło się ponad 1000 wykonawców z całego kraju. Wielu z nich zgodnie stwierdziło, że szczeciński festiwal charakteryzuje się wyjątkową atmosferą.

Festiwalowe prezentacje są przeglądem interesujących wydarzeń w polskiej muzyce, nie zawsze mieszczących się w głównym, komercyjnym nurcie, cechującym się za to ponadprzeciętnym poziomem muzycznym. Podczas występów pojawiają się nowi wykonawcy, premierowe produkcje, nowe trendy i kierunki poszukiwań muzycznych. Szczecińskie prezentacje skupiają jak w soczewce to, co świeżego i ambitnego dzieje się w Polskiej muzyce.

Szczeciński Festiwal Młodych Talentów wyprzedził swoją ogólnopolską, otwartą formułą, większość telewizyjnych castingów i innych konkursów. To co go wyróżnia na ich tle to warunek, by zgłaszane utwory były własnego autorstwa. Zwycięzcami dotychczasowych edycji festiwalu byli: 2007 – Beata Andrzejewska, 2008 – Limbo, 2009 – Ms. No One, 2010 – The Lollipops, 2011 – SoundQ, 2012 – Maja Olenderek Ensamble, 2013 – OHO!KOKO, 2014 – Stonkatank, 2015 – Okryjbida, 2016 – Romantic Fellas.

Dyrektorem Artystycznym festiwalu od 2014 r. jest Katarzyna Nosowska – jedna z najważniejszych postaci obecnej sceny muzycznej, rodowita szczecinianka. Nagrodę główną funduje renomowana wytwórnia muzyczna Kayax.

Festiwal Młodych Talentów od swych początków organizowany jest przez szczeciński świat kultury i mediów. Dotąd odbyły się 2 edycje w latach 60-tych (1962 i 1963 r.) oraz 10 edycji współczesnych, co czyni go najstarszym festiwalem w Polsce oraz jednym z najważniejszych konkursów muzycznych w kategorii muzyki popularnej.

Festiwal w obecnej odsłonie powstał w 2007 r. z inicjatywy Polskiego Radia Szczecin i Miasta Szczecin. Przez 5 edycji nosił nazwę Szczeciński Festiwal Młodych Talentów „Gramy”. W 2012 r. ze względu na 50-lecie historycznych edycji festiwalu, organizatorem wydarzenia została Szczecińska Agencja Artystyczna a nazwę skrócono do pierwotnej – Festiwal Młodych Talentów. W 2014 r. dodane zostało hasło „Nowa Energia”, symbolizujące charakter promowanej muzyki oraz udział sponsora festiwalu, firmy EcoGenerator.

W dotychczasowych edycjach festiwalu w konkursowym jury zasiadali m.in.: Katarzyna Nosowska, Paweł Krawczyk (HEY), Piotr Metz (Trójka), Piotr Stelmach (Trójka), Przemysław Thiele (Radio Szczecin, Kolaboranci), Piotr Rokicki (Radio Szczecin), Sebastian Roszkowski (Radio Szczecin), Wojciech Hawryszuk, Maciej Cybulski, Stanisław Sojka, Krzysztof Czeczot, Katarzyna Stróżyk (Kurier Szczeciński), Małgorzata Klimczak (Głos Szczeciński), Szymon Wasilewski (Kurier Szczeciński), Ewa Podgajna (Gazeta Wyborcza).

2016
Festiwal Młodych Talentów – Nowa Energia 2016

Przesłuchania konkursowe – 21 października 2016, Klub Hormon
Finał – 22 października 2016, Arena Szczecin
Grand Prix – Romantic Fellas, wyróżnienia – Mary Spolsky, Loth, nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu za najlepszą twórczość w języku polskim – No Logo
Przegląd muzyczny: Hey, Sobota, Taco Hemingway, Julia Marcell, Natalia Nykiel, tsar.

2015
Festiwal Młodych Talentów – Nowa Energia 2015

Przesłuchania konkursowe – 18 września 2015, Klub Hormon
Finał – 19 września 2015, Arena Szczecin
Grand Prix – Okryjbida, wyróżnienia – Bovska, Tsar, nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu za najlepszą twórczość w języku polskim – Okryjbida
Przegląd muzyczny: Artur Rojek, O.S.T.R., Bokka, Joanna & The Forests, Agyness B. Marry, Stonkatank

2014
Festiwal Młodych Talentów – Nowa Energia 2014

Finał – 24-25 października 2014, Arena Szczecin
Grand Prix – Stonkatank, wyróżnienia – Kapelanka, Milky Wishlake, nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu za najlepszą twórczość w języku polskim – Kapelanka
Przegląd muzyczny: Łona i Webber, Król, Skubas, Pustki, Fisz Emade, Nosowska

2013
Festiwal Młodych Talentów 2013

Finał – 18-20 października 2013, Trafostacja Sztuki
Grand Prix – OHO!KOKO, wyróżnienia – Wilento/Orłowski, Kurki
Przegląd muzyczny: Aga Zaryan, Mela Koteluk, Rebeka, XXANAXX, Chłopcy Kontra Basia, Iza Lach, Mikromusic

2012
Festiwal Młodych Talentów 2012 – 50-lecie Festiwalu Młodych Talentów (Wielka Gala Polskiej Piosenki)

Finał – 7-9 lipca 2012, Mała Scena Szczecińskiej Agencji Artystycznej, Teatr Letni im. Heleny Majdaniec
Grand Prix – Maja Olenderek Ensemble, 2. miejsce – Back To The Ocean, 3. miejsce – Trzynasta w Samo Południe
Gwiazdy wieczoru: Czerwono-Czarni, Budka Suflera, Halina Frąckowiak, Wojciech Korda, Kasia Kowalska, Janusz Radek, Barbara Włodarczyk, Natalia Pastewska, Maciej Silski, Krzysztof Respondek, Piotr Starzecki

2011
Festiwal Młodych Talentów „Gramy” 2011

Finał – 1-3 września 2009, Free Blues Club, Teatr Letni im. Heleny Majdaniec
Grand Prix – SoundQ, nagroda za najciekawszą piosenkę w języku polskim – Drekoty, nagroda publiczności – Forma, nagroda dla najlepszego instrumentalisty – Ola Rzepka, perkusistka zespołu Drekoty, nagrodę specjalną ufundowaną przez Pogotowie Teatralne przyznano Dorocie Buśko (Buscado) za osobowość sceniczną
Gwiazda wieczoru: Ania Dąbrowska

2010
Festiwal Młodych Talentów „Gramy” 2010

Finał – 2-4 września 2009, Teatr Letni im. Heleny Majdaniec
Grand Prix – The Lollipops, nagroda za najlepszą polską piosenkę – Cuba de Zoo, nagroda publiczności – Dead On Time, nagroda dla najlepszego instrumentalisty – Maciej Rekowski, gitarzysta zespołu Naked Brown, nagroda specjalna – sesja w Programie Trzecim Polskiego Radia u Piotra Stelmacha – Letters From Silence
Gwiazdy wieczoru: Coma, Grzegorz Halama

2009
Festiwal Młodych Talentów „Gramy” 2009

Finał – 5-6 września 2009, Teatr Letni im. Heleny Majdaniec
Grand Prix – Ms. No One (Kraków), nagroda dla najlepszego instrumentalisty – perkusista zespołu Horska Chata (Słowacja), nagroda Prezydenta Szczecina – So Cool Band, nagroda Polskiego Radia Szczecin za najciekawszą piosenkę w języku polskim – Ms. No One
Gwiazdy wieczoru: Łowcy.B, Lao Che

2008
Festiwal Młodych Talentów „Gramy” 2008

Finał – 5 lipca 2008, Teatr Letni im. Heleny Majdaniec
Grand Prix – Limbo (Kraków), wyróżnienia – So Cool Band, Be Free, nagroda publiczności – Kalosz Laszlo, nagroda Prezydenta Szczecina – Robert Narwojsz & Dr Fiszer
Gwiazdy wieczoru: Digit All Love, Reamonn

2007
Festiwal Młodych Talentów „Gramy” 2007

Finał – 23 czerwca 2007, Teatr Letni im. Heleny Majdaniec
Grand Prix – Beata Andrzejewska (Szczecin), nagroda publiczności – Jamajsky Natural (Świnoujście)
Gwiazda wieczoru: Smolik

Katarzyna Nosowska

Wokalistka, wybitna autorka tekstów. Poza działalnością w grupie HEY i gościnnymi występami w innych zespołach, prowadzi niezwykle udaną karierę solową. Wydała do tej pory sześć albumów studyjnych, z których ostatnie dwa pokryły się platyną. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Ma na koncie m.in. ponad dwadzieścia Fryderyków, w większości za osiągnięcia solowe.

Piotr Metz

Radiowiec i fan muzyki. Pracował we wszystkich ważniejszych stacjach w Polsce. Obecnie redaktor radiowej Trójki i szef muzyczny Radia Kraków. Dyrektor artystyczny m.in. festiwali Sopot i Orange. Rozmawiał z McCartneyem, Jaggerem i Madonną, korespondował z Lennonem. Zebrał dotąd około 40 tysięcy płyt i kilkanaście gramofonów.

Paweł Krawczyk

Muzyk, kompozytor i producent z Warszawy. Grał w znaczących dla polskiego rocka zespołach Ahimsa i Houk. W 1996 rozpoczął współpracę z Katarzyną Nosowską, co poskutkowało udziałem w nagraniach jej dwóch solowych płyt. Od 1999 gra w zespole HEY. Jest jednym z głównych kompozytorów i współproducentów jego siedmiu ostatnich płyt.

Piotr Rokicki

Przgodę z radiem rozpoczął w połowie lat 80-tych w Akademickim Radiu "Pomorze" Politechniki Szczecińskiej. Od 27 lat jest pracownikiem Polskiego Radia Szczecin. W tym czasie zajmował się prawie wszystkim. Prowadził audycje o świcie, w ciągu dnia i ciemną nocą. Lubi każdą muzykę, która mu się podoba. Najważniejsze by wywoływała emocje.

Krzysztof Dominik

Wytwórnia Kayax. Łowca talentów.

Już po raz jedenasty organizujemy w Szczecinie konkurs muzyczny dla młodych wiekiem i młodych duchem twórców muzycznych. Poszukujemy dobrej, inspirującej i ciekawej muzyki. Jury z Katarzyną Nosowską na czele przesłucha każdy przesłany przez Was utwór, a najbardziej interesujący wykonawcy zostaną zaproszeni do Szczecina, by w atmosferze przyjacielskiej rywalizacji zawalczyć o zwycięski tytuł.

Nabór trwał przez cały czerwiec. 4 września została wyłoniona finałowa dziesiątka - zobacz, kto został zakwalifikowany do finału. Przesłuchania konkursowe odbędą się 13 października w studiu koncertowym Polskiego Radia Szczecin. Zwycięzcę poznamy dzień później podczas finałowego koncertu w Arenie Szczecin, w trakcie którego finaliści wystąpią na jednej scenie z gwiazdami festiwalu.

REGULAMIN KONKURSU

Pobierz [.PDF]

KLUCZOWE DATY

  • 01-30 czerwca – przyjmowanie zgłoszeń do festiwalowego konkursu
  • do 31 sierpnia – ogłoszenie zespołów zaproszonych na przesłuchania konkursowe (maksymalnie 10).
  • 13 października – przesłuchania konkursowe (Polskie Radio Szczecin)
  • 14 października – koncert główny i ogłoszenie wyniku (Azoty Arena Szczecin)

NAGRODY

Zwycięzca otrzyma sesję nagraniową i wydanie singla w wytwórni muzycznej Kayax, która skupia obecnie grono jednych z najlepszych artystów polskiej sceny muzycznej – jest więc szansa, że i ktoś z Was do niego dołączy. Poza tym Szczecińska Agencja Artystyczna funduje nagrody finansowe w wysokości 5 tys. zł dla głównego zwycięzcy oraz po 2,5 tys. zł dla wyróżnionych wykonawców, zaś autor najlepszego utworu wykonanego w języku polskim otrzyma od Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu 2 tys. zł.

DLACZEGO WARTO ZAWITAĆ DO SZCZECINA?

  • Byliśmy pierwsi. To w Szczecinie w 1962 r. odbył się pierwszy ogólnopolski festiwal muzyki popularnej – Festiwal Młodych Talentów. Wystarczy wspomnieć, że na nim to swoją karierę zaczynał Czesław Niemen, a zdenerwowany tow. Gomułka krzyczał „Co tam się dzieje, w tym Szczecinie?!”
  • W konkursowym Jury zasiadają osoby, które znają się na muzyce. Istnieje więc okazja poddania się ocenie specjalistom.
  • Nagroda główna konkursu w postaci pakietu promocyjnego wytwórni Kayax daje szansę rozwinięcia skrzydeł w polskiej branży muzycznej.
  • Festiwal Młodych Talentów nie jest reżyserowanym spektaklem – to muzyczna zabawa, okazja do spotkania się i pokazania takimi, jakimi jesteście naprawdę.
  • By móc zobaczyć Szczecin – miasto o którym mówią, że jest niezwykłe…

Bilety

bilety.fmabilet.pl

Instagram

Partnerzy