Festiwal Młodych Talentów 2017

Przesłuchania konkursowe
Koncert finałowy

WYNIK FMT 2017

Grand Prix: Blunt Razor, 2. miejsce: Pola Chobot & Adam Baran, 3. miejsce: Noże.

---

WYNIK PRZESŁUCHAŃ KONKURSOWYCH

Finaliści 11. edycji Festiwalu Młodych Talentów: Blunt Razor, Pola Chobot & Adam Baran, Noże.

Nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu za najlepszą twórczość wykonywaną w języku polskim: Siostry i Łotry.

---

PROGRAM PRZESŁUCHAŃ KONKURSOWYCH

MIEJSCE: Studio S-1 Radio Szczecin, wejście od ul. Niedziałkowskiego

16:00 Przesłuchania konkursowe: 10 wykonawców z całej Polski wytypowanych przez jury FMT
20:00 BUSLAV
21:00 Ogłoszenie wyniku przesłuchań konkursowych

BILETY: przesłuchania wstęp wolny, koncert Buslava – 20 zł, do nabycia na www.bilety.fm [KUP BILET!]

 

BUSLAV

Multiinstrumentalista, kompozytor i twórca tekstów. W 2016 r. wydał swój pierwszy solowy album, czym zdobył sobie uznanie, uzyskując dwie nominacje do Fryderyków 2017: w kategoriach „Fonograficzny Debiut Roku” i „Pop Album Roku”. Jego muzyka to opowieść o emocjach, ludzkiej ciekawości i doświadczeniach ujętych w niebanalne dźwięki. Jak sam o sobie twórca mówi: „Buslav to projekt odwagi przekroczenia osobistych granic”.

 

PRZESŁUCHANIA KONKURSOWE

W Przesłuchaniach Konkursowych bierze udział 10 wykonawców, wskazanych przez jury FMT spośród 400 zgłoszeń nadesłanych w czerwcu. Wykonawcy zaprezentują się przed jury z Katarzyną Nowsoką na czele, grając po 2 zgłoszone do konkursu utwory. O godz. 20:00, w trakcie koncertu Buslava, jury uda się na obrady, by (najwcześniej) o 21:00 ogłosić werdykt: nazwy 3 wykonawców, którzy wystąpią nazajutrz w Arenie Szczecin tuż przed T.Love. Jeden z nich ogloszony zostanie wówczas zwycięzcą.

Konkursowi wykonawcy:

1. APPLE FIELDS       
Pięcioosobowy zespół z Krakowa, założony w 2015 roku, inspirujący się klasyką brytyjskiego rocka lat 60. oraz nurtem britpopowym lat 90.

 

2. ARCHIE                  
Pochodzą z Warszawy. Mówią, że słuchając ich muzykę ” dotrzesz do źródła – fale dźwięków przenikających ciało, hipnotyczność fraz i rytmów, pejzaże skąpane w kolażach brzmień, magii i tajemnicy…” Wykonywany gatunek muzyczny: art rock.

 

3. Blunt Razor             
Zespół został założony w 2012 roku, obecnie w jego skład wchodzi czterech dziewiętnastolatków. W swojej twórczości starają się łączyć najróżniejsze style muzyczne - od popu, przez jazz, aż po muzykę ludową.

 

4. Bukowicz                    
Bukowicz zadebiutował w 2015 roku epką "Możesz nawet tańczyć”. Bukowicz nieskrycie podkochuje się w melancholii. Jego tęskne słowa wraz z powolną gitarowo-syntetyczną muzyką, przywodzą na myśl dokonania klasyków shoegaze’u i noworomantycznego rocka, takich jak Slowdive, The Cure, czy Lenny Valentino.

 

5. Edyta Górecka        
Edyta Górecka pisze, tworzy i gra razem z przyjaciółmi: Radkiem, Rafałem, Bartkiem i Michałem. Zainspirowani brytyjską muzyką gitarową, przestrzenią islandzkich kompozycji i lekkością akustycznych brzmień tworzą utwory, o tekstach natchnionych literaturą, aktualnymi wydarzeniami i towarzyszącymi przemyśleniami.

 

6. Noże                      
Tak mówią o sobie: "Noże to wrzask ulicy wtłoczony w post-punkowe gitary. Piętrowe pogłosy pulsujące światłem niespełnionych utopii. Perkusja i bas armii ludowej tras! Melodie zszyte chaosem, wybuchy i szepty polszczyzny”.

 

7. Sibiga

Sibiga to jaworznicko-krakowski kolektyw składający się z czwórki przyjaciół: Tomasza, Bartka, Natana i Janka. Piosenki, początkowo pisane do szuflady ujrzały światło dzienne, jako długogrający album 'Leopold' - ekspresyjny gitarowo, surowy elektronicznie i bardzo osobisty. Oprócz wydania albumu mają za sobą min. występy na krakowskim Sofarze, Electronic Boom Kraków, ALTERFest w Mysłowicach oraz supporty zespołów takich jak SALK, JÓGA czy Ted Nemeth. W planach mają wydanie drugiego albumu.

 

8. Siostry Łotry           
Siostry Łotry czyli polska piosenka humanistyczna Humanistyczna, bo szczera, aktualna, publicystyczna. Siostry Łotry w sposób lekki, często żartobliwy poruszają tematy, które aż proszą się o komentarz. Tematy nie zawsze miłe, nie zawsze łatwe. A jednak robią to w sposób tak wdzięczny, że chce się przy tym tańczyć.

 

9.  Smoking Barrelz    
Smoking Barrelz to chromatyczny duet z Krainy Czarów. Ich koncerty to synestezyjna podróż przez muzykę. Ubierają kombinezony kosmonautów, wsiadają do pastelowego statku i przenoszą ludzi do innego wymiaru.

 

10. Pola Chabot & Adam Baran Wrocław
Mimo skrajności charakterów tworzą jeden organizm muzyczny inspirowany bluesem. Pola jest wokalistką, autorką tekstów,. Muzycznym samoukiem, który w pisaniu piosenek posługuje się pianinem. Adam to gitarzysta, grając w duecie posługuje się looperem tworząc psychodeliczne improwizacje.

 

 

Nagrodą dla zdobywcy Grand Prix festiwalu jest wydanie i promocja singla przez wytwórnię Kayax oraz bonusy finansowe ufundowane przez Szczecińską Agencję Artystyczną.

Podczas koncertu finałowego w Azoty Arenie 14 października na scenie wystąpią także T.Love, Luxtorpeda i Daria Zawiałow. Wraz z nimi zagra ubiegłoroczny zwycięzca FMT, zespół Romantic Fellas, oraz ogłoszony zostanie zwycięzca 11. edycji festiwalowego konkursu. Wybuchowa mieszanka: młodość i doświadczenie, tak można scharakteryzować więc lineup Festiwalu Młodych Talentów – Nowa Energia 2017.

Celem szczecińskiego festiwalu jest prezentacja twórczości wykonawców stawiających pierwsze kroki w branży muzycznej, oraz przegląd inspirujących zjawisk i nowych produkcji na polskiej scenie muzycznej. Festiwal ma za zadanie wyłonić wykonawców najlepszej autorskiej twórczości – co też odróżnia FMT od innych konkursów i castingów, w których akceptuje się covery. Wielu z dotychczasowych uczestników festiwalu zgodnie stwierdziło, że szczeciński festiwal charakteryzuje się wyjątkową atmosferą.

Przez 10. dotychczasowych edycji do festiwalowego konkursu zgłosiło się ok. 2000. wykonawców z całego kraju. Dyrektorem artystycznym FMT i przewodniczącą jury jest Katarzyna Nosowska, Oprócz niej w jury zasiądą także Paweł Krawczyk (HEY), Piotr Metz (Polskie Radio), Krzysztof Dominik (Kayax) i Piotr Rokicki (Polskie Radio Szczecin).

WYNIK FMT 2017

Grand Prix: Blunt Razor, 2. miejsce: Pola Chobot & Adam Baran, 3. miejsce: Noże.

---

PROGRAM KONCERTU FINAŁOWEGO

MIEJSCE: Arena Szczecin, ul. Szafera 3/5/7

17:30 Otwarcie Areny dla widzów
18:00 ROMANTIC FELLAS
18:50 DARIA ZAWIAŁOW
19:40 LUXTORPEDA
20:50 Występ 3 laureatów i ogłoszenie zwycięzcy 11. edycji FMT
21:30 T.LOVE
23:00 Koniec koncertów

BILETY: w przedsprzedaży 60 zł, od 29.09 - 80 zł: bilety.fm, bilety.szczecinarena.pl, abilet.pl

Parogodzinny maraton muzyczny w Arenie Szczecin wystartuje 14 października o godz. 17:30. Na scenie wystąpią reprezentanci różnorodnych gatunków muzycznych: T.Love, Luxtorpeda, Daria Zawiałow i Romantic Fellas (zwycięzca ubiegłorocznego FMT). Tuż przed występem T.Love na scenie zaprezentuje się trójka finalistów i ogłoszony zostanie zwycięzca 11. edycji konkursu.

Podczas każdej edycji Festiwalu staramy się prezentować topowych polskich wykonawców - tych z wieloletnim doświadczeniem, jak i nowych, ale z przebojem wchodzących na rynek muzyczny. W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na artystów nominowanych do prestiżowej Nagrody Muzycznej Fryderyk 2017. Czterech wykonawców z naszego programu zostało w ten sposób uhonorowanych, co gwarantuje wysoki poziom muzyczny i dobrą zabawę.

Koncert poprowadzi redaktor radiowy i publicysta muzyczny, Piotr Metz.

Program tegorocznej edycji FMT wzbogacony został o Szczecińską Strefę Designu, prezentującą twórczość młodych talentów w innych dziedzinach sztuki popularnej. W przestrzeni holu i kawiarni Areny zobaczyć będzie można wystawy i ekspozycje artystów młodego pokolenia, wziąć udział w warsztatach oraz dyskusjach z gwiazdami muzycznymi festiwalu.

 

FINALIŚCI 11. EDYCJI FMT

Trzech wykonawców konkursowych, wyłonionych dzień wcześniej podczas Przesłuchań Konkursowych z grona 10 pretendentów do tytułu zwycięzcy. Występ i ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się tuż przed koncertem T.Love. Dla finalistów występ na profesjonalnej scenie, w gronie gwiazd polskiej muzyki i przy licznie zebranej publiczności to duże i emocjonujące wydarzenie. Dla samych zaś widzów - okazja do poznania najlepszych muzycznych zjawisk krajowej sceny. Być może ktoś z nich wkrótce stanie się gwiazdą na masową skalę!

 

GWIAZDY KONCERTU FINAŁOWEGO

T.LOVE
Legenda polskiego rocka, która od 35 lat generuje niezliczoną ilość hitów, w tym tak ważnych dla polskiej muzyki, jak „To wychowanie”, „Warszawa” i „King”. Uniwersalny przekaz zespołu cieszy się niesłabnącą popularnością wśród wszystkich pokoleń czasu przełomów.

LUXTORPEDA
Mocne, garażowo-punkowo-rockowe uderzenie z równie bezkompromisowym przekazem, idącym na przekór aktualnym modom i trendom. Każdy koncert Luxtorpedy gwarantuje ogromny ładunek emocji. To m.in. zasługa wokalistów zespołu, rockmana Litzy i rapera Hansa.

DARIA ZAWIAŁOW
Co jakiś czas pojawia się w polskiej muzyce ktoś intrygujący i zaskakujący. Taka też jest Daria Zawiałow. Młoda, skromna artystka z duszą buntowniczki. O jej debiutanckim alubie „A kysz!” recenzenci mówią - wysmakowany.

ROMANTIC FELLAS
Zwycięzcy Festiwalu Młodych Talentów 2016. Tym razem na scenie zagrają pełnowymiarowy koncert. O sobie mówią, że realizują autorską koncepcję popu. I na taką właśnie porządną, romantyczną dawkę electro-popu zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki.

Bilety

bilety.fmabilet.pl

Instagram

Partnerzy