Festiwal Młodych Talentów 2018

Przesłuchania konkursowe
Koncert finałowy

W piątek w szczecińskim klubie K4 odbyły się przesłuchania konkursowe 12. edycji ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Talentów. 

Spośród 10 wykonawców jury pod przewodnictwem Katarzyny Nosowskiej wskazało trzech, którzy zagrają podczas sobotniego finałowego koncertu w Netto Arenie: Distant Night, Hope Leslie, Hyper Son.

Jury ogłaszając werdykt kolejny raz wskazało na trudność w wyborze finałowej trójki - poziom wszystkich wykonawców był wysoki, więc o ostatecznej decyzji decydowały czasem detale.

ZOBACZ transmisję z ogłoszenia werdyktu jury / galerię foto.

Zwycięzcą 12. edycji FMT został krakowski zespół Hyper Son. Hope Leslie i Distant Night zajęły 2. i 3. miejsce.

Już wkrótce pełna relacja z wydarzenia!

---

Pierwszy dzień Festiwalu Młodych Talentów to przegląd nowości na polskiej scenie muzycznej. 12 października w klubie K4 usłyszymy 10 najciekawszych zespołów konkursowych wyłonionych przez jury z Katarzyną Nosowską na czele oraz projekty o wybitnie kobiecym charakterze: niXes, Rosalie. oraz DJ Facheroia.

Muzyczny maraton rozpocznie się o godz. 18:00 od przesłuchań konkursowych. Na scenie przed publicznością i jury z Katarzyną Nosowską na czele wystąpi 10 najlepszych kapel wyłonionych spośród 300 zgłoszeń z całego kraju. 

Przyjemność jakiej doświadczam zagłębiając się w te cacka, jest z gatunku tych perwersyjnych – tak oceniła konkursowe zgłoszenia Katarzyna Nosowska. Ostateczny wybór cieszy, lecz okupiony jest godzinami stresu. Jak bez cierpienia wybrać 10 z 300??? To jak stać w cukierni z koniecznością wybrania jednego ciastka, podczas gdy kilkanaście innych kusi niemiłosiernie. 

Ostatecznie wybór padł na zespoły Brodacze (Poznań), Distant Nights (Wrocław), Dziewczęta (Kraków), The Fluorescence (Wrocław), Hope Leslie (Poznań), Hurrockaine (Katowice), Hussain Kamil (Warszawa), Hyper Son (Kraków), Mona Polaski (Łódź) oraz Para (Warszawa). Wykonawcy zawalczą o nagrody Kayaxu i Szczecińskiej Agencji Artystycznej oraz możliwość występu na finałowym koncercie dzień później w Netto Arenie.

Muzyczny wieczór zwieńczą występy niXes oraz Rosalie. niXes to nowatorski projekt wokalistki i kompozytorki Ani Rusowicz, nawiązujący stylistyką do klimatów neo-hippie. Połączenie elektroniki z elementami rocka psychodelicznego powodują unikatowość i oryginalność tej muzyki na rodzimym rynku muzycznym. Rosalie. to zaś najbardziej obiecująca obecnie przedstawicielka R&B, przywracająca wiarę w rozwój tego gatunku w Polsce. Tegoroczny sezon rozpoczęła od debiutanckiego albumu, który zaowocował m.in. nominacją do nagrody Fryderyka.

W tym roku Festiwal Młodych Talentów mocno zaakcentował twórczość kobiecą. W trakcie dwóch dni usłyszymy najciekawsze polskie artystki – podsumowuje program FMT dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej, Anna Lemańczyk. – Równie ciekawie zapowiadają się przesłuchania konkursowe. W czasach wszechobecnych mediów społecznościowych występ na scenie przed publiką u progu kariery niesie wyjątkowe emocje. Warto to zobaczyć.

Dla uczestników wydarzenia DJ’ski set zaprezentuje też urodzona na Krymie DJ Facheroia. Usłyszymy acid house, electro czy UK garage - od typowych melodyjnych brzmień z lat 90' do ciężkich bassline'owych traków.

 

Finałowa dziesiątka Festiwalu Młodych Talentów:

 

Brodacze (Poznań)
Brodacze Live Act - elektroniczna eklektyka grana na żywo.   Przez dwie trasy wspierali Łąki Łan oraz grywali z Lao Che. Mieli możliwość zagrania w największych polskich salach. Uczestnicy wielu ogólnopolskich festiwali. W zgłoszeniu do nas napisali: A ja żem jej powiedziała 'Kaśka, weź Ty przyjmij tych Brodaczy na Festiwal, bo przecież chłopaki fajne są, rezolutne i muza też niczego sobie' ;)

 

Distant Nights (Wrocław)
Distant Nights - zespół grający muzykę zainspirowaną post-punkową sceną lat 80 oraz współczesną muzyką alternatywną. Brzmienie bogate w emocje, pełne garażowego brudu, rozpierającej energii oraz historii toczących się w nieprzewidywalnym życiu. Inspiracją do tworzenia są zdarzenia, wszystko to co widać, co czuć i co przeżywa człowiek. Jego myśli, to skąd pochodzi i dokąd zmierza.

 

Dziewczęta (Kraków)
Świat kończył się tak wiele razy – dawno już straciliśmy rachubę. Być może los kieruje nas wówczas w jego nowe, jeszcze żywe, minimalnie różne wariacje? Może dlatego chcemy pamiętać, dlatego tęsknimy, dlatego o tym gramy?

 

The Fluorescence (Wrocław)
Jesteśmy młodym zespołem realizującym produkcję lo-fi. Staramy się uzyskać jak najlepsze rezultaty i jakość nagrywając jedynie w domu. Gatunkowo można nas zakwalifikować do rocka alternatywnego/indie rocka z elementami psychodeliki.

 

Hope Leslie (Poznań)
Zespół Hope Leslie tworzy czterech młodych ambitnych muzyków: Bartosz Górny (wokal, gitary), Hubert Pilarski (gitary, instrumenty klawiszowe), Daniel Walkowiak (bas) oraz Adam Woźniak (instrumenty perkusyjne). Wyżej wymieniona czwórka komponuje razem od stycznia 2017 roku. Członkowie szukają inspiracji w gatunkach indie, alternatywa, indietronika, synthpop, dreampop czy shoegaze. 

 

Hurrockaine (Katowice)
Hurrockaine to wybuchowa mieszanka huraganu, rocka i energetycznej substancji wywołującej przeróżne emocje. Ekipa tworzy swoją muzę wspólnie, z pełną głową pomysłów i pasji. Grają w sposób, który trudno sklasyfikować - najbliżej mu jednak do melodyjnego alt-rocka, z domieszką brudu i nieograniczonej, rock'n'rollowej swobody. Są laureatami wielu przeglądów (pełna lista na fanpage'u). Pozdrawiają w trzeciej osobie! ;)

 

Hussain Kamil (Warszawa)
Urodzony 1994 r. Lublin. Polska.

 

Hyper Son (Kraków)
Zespół powstał na początku 2018r. Inspiracją do powstania tego projektu była chęć połączenia różnych stylistyk w których zakorzenieni są poszczególni członkowie zespołu, a więc pop alternatywy, nuschoolowego hip-hopu i muzyki elektronicznej. Na brzmienie zespołu składają się mocne syntezatorowe riffy, połączenie naturalnego wokalu z autotune'owym rapem oraz połączenie organicznych bębnów z samplami perkusyjnymi.

 

Mona Polaski (Łódź)
Mona polaski to polski zespół młodzieżowy założony w 2018 roku w Łodzi, przez chłopaków, którzy muzykę pokochali na zabój. Poszukują dreszczy jakie wywołują piosenki oraz interesują się zagadnieniem przenoszenia się w czasie za pomocą dźwięku. Obecnie grupa kończy pracę nad swoim debiutanckim albumem.

 

PARA (Warszawa)
Stan skupienia dwóch osób na muzyce, zespół z Warszawy to połączenie głosu Aleksandry Jabłońskiej i muzyki produkcji Jakuba Cybuli. PARA gra po Polsku, muzykę z wnętrza, Elektro pop w tym wykonaniu to para ubrana w żółte barwy  PARA istnieje od końca lutego 2018, mimo krótkiego stażu zespołu, mimo krótkiego stażu zespołu, udało na się już sporo osiągnąć i nie zamierzamy osiadać na laurach.

Nagrodą dla zdobywcy Grand Prix festiwalu jest sesja nagraniowa i wydanie singla przez wytwórnię Kayax oraz bonusy finansowe ufundowane przez Szczecińską Agencję Artystyczną. 

Zwycięzcą 12. edycji ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Talentów - Nowa Energia został krakowski zespół Hyper Son. Hope Leslie i Distant Night zajęły 2. i 3. miejsce.

Finałowe zespoły wystąpiły podczas koncertu w Netto Arenie. W parogodzinnym bloku muzycznym oprócz młodych muzyków na scenie zagrała także Brodka, oraz plejada kobiecych gwiazd: Kayah, Paulina Przybysz, Ania Rusowicz i Daria Zawiałow. Artystki wystąpiły w ramach projektu Women's Voices, afirmującego rolę kobiet w świecie, także w przestrzeni muzycznej.

Werdykt jury pod przewodnictwem Katarzyny Nosowskiej ważył się do ostatniej chwili. W piątek jurorzy mieli okazję wsłuchać się w występy konkursowych muzyków w realiach klubowych. W sobotę finaliści musieli się już zmierzyć z ogromem hali widowiskowej i pełnowymiarową sceną. Temu nie lada wyzwaniu najlepiej podołał Hyper Son.Ciekawostką jest fakt, że to już kolejny zwycięzca FMT rodem z Krakowa. W poprzednich edycjach  laur zwycięzcy przypadał krakowianom już parokrotnie.

Nagrodą główną dla zwycięzcy jest realizacja promocyjnego nagrania przez wytwórnię Kayax, ułatwiającą wejście w komercyjny rynek muzyczny. Każdy z trzech finalistów otrzyma także nagrody finansowe od Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Podczas ogłaszania wyników i komentowania wyboru jury, Katarzyna Nosowska nie raz wspominała o trudnościach w podjęciu ostatecznej decyzji z racji na to, że finałowa dziesiątka prezentowała wysoki, równy poziom.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim zespołom konkursowym!

ZOBACZ zdjęcia z dwóch dni festiwalowych wydarzeń.

---

Kayah, Brodka, Paulina Przybysz, Daria Zawiałow i Ania Rusowicz będą gwiazdami tegorocznego Festiwalu Młodych Talentów. Podczas koncertu na scenie wystąpią również finaliści ogólnopolskiego konkursu. Kto spośród 300 zgłoszeń z całej Polski zostanie zwycięzcą? O tym dowiemy się 13 października w Netto Arenie.

Festiwal Młodych Talentów od pierwszych edycji stawiał na polską muzykę popularną w jej ambitniejszym wydaniu. Przez wszystkie lata na festiwalu zagrały największe gwiazdy tego nurtu i najlepsi tekściarze. Tak będzie i tym razem. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Women’s Voices” - ogólnopolskiej trasy koncertowej, prezentującej siłę i różnorodność kobiecej sceny artystycznej. Podczas imprezy każda wokalistka wykona swoje wybrane utwory w nowych aranżacjach zespołu Pauliny Przybysz. Oprócz nich artystki zaśpiewają wybrane przez nią covery. Muzyczny wieczór zwieńczy autorski koncert Brodki.

To nie pierwszy raz, kiedy akcentujemy kobiecy wkład w polską muzykę – mówi Dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej, Anna Lemańczyk. – Taki charakter Festiwal Młodych Talentów miał już 5 lat temu. Ówczesna edycja cieszyła się dużym powodzeniem. Wracamy do sprawdzonego pomysłu, by w jednym miejscu i czasie móc usłyszeć tak wspaniałe artystki.

W trakcie wydarzenia na scenie zaprezentuje się też trzech finalistów konkursu Festiwalu Młodych Talentów. Wytypowani zostaną z przeprowadzonych dzień wcześniej przesłuchań konkursowych w klubie muzycznym „Kolumba 4”. Werdykt o tym, kto zostanie zwycięzcą 12. edycji konkursu, ogłosi dyrektor artystyczna festiwalu i przewodnicząca jury – Katarzyna Nosowska.

---

Gwiazdy Festiwalu Młodych Talentów i „Women’s Voices”:

Monika Brodka to jedna z najciekawszych i najzdolniejszych polskich wokalistek. Jej niebanalny styl i muzyka wyprzedają koncerty. Artystka wydała do tej pory cztery albumy, z których ostatni - „Granda” - pokryła się podwójną platyną. 

Paulina Przybysz prawie dwie dekady zachwycała głosem w takich składach jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax czy Archeo, z którymi wydała siedem albumów. Rok temu wydała pierwszy autorski album. Laureatka licznych nagród i wyróżnień – m.in. Fryderyków i SuperJedynek. Jest kuratorką „Women’s Voices”.

Kayah – jedna z najbardziej rozpoznawanych i docenianych artystek w Polsce. Zadebiutowała albumem "Kamień" w 1995 roku. Do tej pory wydała dziewięć płyt - wszystkie otrzymały status złotej lub platynowej. W czasie solowej kariery muzycznej otrzymała najważniejsze nagrody muzyczne, w tym dla najlepszej wokalistki, kompozytorki, najlepszego utworu, czy albumu.

Daria Zawiałow jest wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką. Przebojem weszła na polski rynek muzyczny. Jej znaki szczególne to nietuzinkowy głos i silna osobowość sceniczna. Koncerty Darii są bardzo żywiołowe, pełne rockowej energii i świeżego brzmienia. Daria Zawiałow otrzymała w tym roku dwie nagrody "Fryderyk".

Ania Rusowicz – wokalistka, kompozytorka, tekściarka, zdobywczyni czterech nagród „Fryderyk”. Na nowo przywróciła styl i muzykę lat 60- i 70-tych w Polsce, nagrywając dwie płyty w stylu retro, które okryły się statusem złotych. Koncerty w jej wykonaniu charakteryzują się niebywałym stylem i smakiem.

Dziennikarze i fotoreporterzy, zainteresowani obsługą Festiwalu Młodych Talentów, mogą przesyłać wnioski akredytacyjne na adres akredytacje@saa.pl. Czekamy na nie do środy 10 października br.

Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

- Imię;

- Nazwisko;

- Email;

- Telefon;

- Organizacja,

- Media (Prasa, TV, Foto, Radio) wpisać właściwe;

- oraz poniższą zgodę:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym dla potrzeb realizacji procesu rejestracji oraz przetwarzania ich przez organizatora w celach marketingowych i promocyjnych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 101 poz. 926, ze zm).

W temacie emaila proszę napisać: FMT 2018.

Przesłuchania konkursowe odbędą się 12. października w popularnym klubie muzycznym Kolumba 4. Weźmie w nich udział maksymalnie 10 wykonawców. Zwycięzcę poznamy dzień później (13. października) podczas finałowego koncertu w Netto Arenie, który będzie miał okazję wystąpić na profesjonalnej scenie z gwiazdami festiwalu.

Bilety

biletycjg24.pl bilety.fm

Instagram

Partnerzy